Atrakcje w okolicy
ŚnieżkaŚnieżka (1602 m n.p.m.) - szczyt górujący nad Karkonoszami i Sudetami. Skalny stożek zbudowany jest w w większości ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, natomiast od zachodniej strony, w swojej podstawie, z granitu. Najbardziej niedostępne południowe zbocze, pocięte jest głębokimi źlebami. Od północy dominuje stromo opadający rumosz skalny, a od wschodu łagodnie opada do Słonecznej Doliny.

Na Śnieżce panuje specyficzny klimat zbliżony do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach jak nigdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Odpowiedzialne są za to warunki. meteorologiczne. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, w najcieplejszym miesiącu wynosi 10.6°C, a najwyższa temperatura jaką zanotowano na to 24.5°C. Stąd też pokrywa śnieżna zalega czasami od października do końca maja. W ciągu roku średnia suma opadów przekracza 1000 mm. Najbardziej charakterystyczne dla tego szczytu są huraganowe wiatry przekraczające 80m/s oraz częste zamglenie (ponad 300 dni w roku).

Na Śnieżce znajdują się polska restauracja i obserwatorium meteorologiczne, które z daleka są widoczne jako charakterystyczne "spodki". Na szczycie znajduje się również kaplica św. Wawrzyńca, a po czeskiej stronie (słupek graniczny stoi dokładnie na szczycie Śnieżki), stacja wyciągu z miasta
Pec pod Sněžkou.


Sciegny.pl